شرکت پیشگام راهکار شریف در راستای دستیابی به دانش جدید درباره محصولات ، فرآیندها و خدمات و بکارگیری دانش برای ایجاد محصولات ، فرآیندها و خدمات جدید در حیطه مواد شیمیایی پیشرفته اقدام به ایجاد بخش R&D  یا واحد تحقیق و توسعه نموده است و در این راستا از برجسته­ترین دانشمندان این حوزه در هیئت علمی و همکاران شرکت بهره گیری نموده است.

تولیدات و تحقیقات در دست اقدام و به نتیجه رسده واحد تحقیق و توسعه شرکت، تا به امروز شامل محصولاتی می شود که به شرح زیر است:

هیومیک اسید_Hiumic Acid (در مرحله تولید صنعتی قرار دارد.)

تعریف هیومیک اسید: هیومیک اسید کودی آلی می‌باشد که عنصر اصلی مواد خاکی به نام هوموس است. هیومیک اسید، ماکرومولکولهایی هستند که از مواد هیومیکی موجود در مواد ارگانیک توزیع شده در منابع خاکی، آب های طبیعی و رسوبات، تشکیل می‌شوند. رنگ مواد هیومیکی قهوه‌ای تیره تا سیاه است. هیومیک اسید محصول نهایی تجزیه مواد آلی توسط میکروارگانیزم¬های هوازی است که ماکرومولکول¬های پیچیده شامل اسیدهای آمینه، قند آمینه، پپتیدها، زنجیره¬های آلیفاتیک متصل با گروه¬های زیاد آروماتیک هستند.

1) استفاده آن بیشتر به عنوان کود کشاورزی و باغداری است.
2) اصلاح ساختار خاک بصورت ساختار اسفنجی جهت بهبود نفوذ پذیری آب، هوا و ریشه
بهبود تاثیر کودهای پرمصرف و معدنی
افزایش مقاومت به شوری و کم آبی
کمک به رشد میکروارگانیسم های مفید در خاک
افزایش قدرت جوانه زنی بذور و پنجه زنی گیاهان
افزایش مقدار میوه نشینی و شاخص بریکس میوه ها و در نتیجه افزایش عملکرد
تحریک فعالیت آنزیمی و فتوسنتز
اثر کلاته سازی بر روی عناصر ریز مغذی
افزایش مقاومت گیاه در مقابل بیماری ها و سرمازدگی
افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی
کاهش فرسایش خاک
تاثیر عالی در خاک های قلیایی و آهکی
بهبود جدب عناصر غذایی
افزایش تولید و ارتقاء کیفیت محصول
کاهش مصرف آب

تولید دانش فنی
ایجاد ظرفیت تولید صنعتی
ایجاد فرمولاسیون های مختلف
بهینه سازی فرایند تولید
ثبت داخلی طرح

استحصال آنتیموان_Antimony

آنتیموان یک عنصر شبه فلز با رسانایی بسیار ضعیف الکتریسیته و حرارت که در بعضی از قطعات نیمه هادی و برخی دارو های ضد انگلی استفاده می شود. این ماده بیشتر از کانی به نام استیبنیت است که سولفیدی از آن عنصر است. همچنین در کانی‌های دیگر از جمله آلمینیت و گه¬گاهی به صورت خالص یافت می‌شود. آنتیموان در جدول تناوبی با علامت Sb شناخته می شود و در دسته شبه فلزات جای می گیرد.

این شبه فلز ، بصورت آلیاژ موجب افزایش سختی و مقاومت مکانیکی سرب می‌شود.
مهمترین کاربرد فلز آنتیموان بعنوان سخت‌کننده سرب در خازنها می‌باشد.
استفاده در باطری ها
استفاده در حروف چاپ
کاربرد در آلیاژ های ضد اصطکاک
استفاده در تیرهای رسام و برخی جنگ افزار های دیگر
کاربرد در برخی دارو های ضد انگلی

تولید دانش فنی
تولید پایلوت نیمه صنعتی با ظرفیت 175 ton/y
حل مسائل زیست محیطی فرایند
مدیریت واکنش های جانبی
تصفیه پساب
ثبت بین المللی و داخلی طرح (در حال انجام)

تولید گزانتات یا زانتات_Xanthate

به دسته‌ای از نمک‌های شیمیایی گفته می‌شود که دارای فرمول کلی ROCS2-M+ (R = آلکیل; M+ = Na+, K+) است. این دسته از ترکیبات آلی گوگرد عمدتا رنگی متمایل به زرد یا طلایی دارند و دلیل نامگذاری آنها نیز به زانتات همین است.(عبارت ξανθός [ksantʰós] در زبان یونانی به معنی رنگ زرد یا طلایی است). همچنین قابل ذکر است که این ماده در محیطی قلیایی از یک سنگ معدنی جامد استخراج می شود.

به عنوان کلکتور در فراوری مواد معدنی از جمله مس، طلا، سرب از آن استفاده می¬شود.
این ماده از جمله مواد کمیاب می باشد.
از موادی پرکاربرد است که در صنعت معدن استفاده می¬شود
از مواد وارداتی است که تولید آن در کشور باعث حفظ منابع مالی کشور و ارز آوری در بخش صادرات می شود.

تولید دانش فنی
تولید آزمایشگاهی
بهینه سازی فرایند تولید
….

استحصال فسفر تری کلرید_ PCl3

فسفر تری کلرید از مهمترین ها کیدهای فسفر و یکی از حد واسط های بسیار مهم صنعتی است. تقریبا ماده اولیه اکثر ترکیبات ارگانوفسفره ای می باشد که کاربرد های مختلف و وسیعی دارند. این ماده در بعضی از کشورها با روش های مختلف تولید می گردد. تری کلرید فسفر در هوا می توانند بخار اسید هیدروکلریک تولید کند. فسفر تری کلرید با فرمول شیمیایی PCl3 یک ترکیب شیمیایی و تهیه شده از مواد اولیه فسفر و کلر است با شناسه پاب‌کم 24387 است. که جرم مولی آن 137.33 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی‌رنگ است. **لینک دریافت بخشی از پایان نامه دکتر علی شریف پاقلعه؛ رئیس هیئت مدیره شرکت پیشگام راهکار شریف در سایت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران: https://ganj-old.irandoc.ac.ir/dashboard?q=%D9%81%D8%B3%D9%81%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C+%DA%A9%D9%84%D8%B1%DB%8C%D8%AF

استفاده در صنعت kitazine و سایر آفت کش ها
یکی از حد واسط های بسیار مهم صنعتی
در رنگ صنعتی به عنوان عامل تراکم فنل رنگی
استفاده در صنایع داروسازی
تقریبا ماده اولیه اکثر ترکیبات ارگانوفسفره ای می باشد

تولید دانش فنی
بهینه سازی فرایند تولید
تولید نیمه صنعتی
ثبت بین المللی و داخلی طرح (در حال انجام)

کاتالیست های هتروژن

کاتالیست ماده است که فعل و انفعالات شیمیايی را سرعت می بخشد بدون اينكه خودش در فعل و انفعال مصرف شود و به عبارتی ديگر کاتالیست هاترکیبات شیمايی هستند که به مقدار کم به واکنش اضافه شده و اثر تسريع دهندگی و جهت دهندگی را بر پیشرفت واکنش ااعمال می کنند و در پايان بدون تغییر از محصولات واکنش خارج می شوند کاتالیست ها به دو دسته ی همگن و ناهمگن تقسیم می شوند. کاتالیستها نسبت به مواد او لیه، دارای وزن کمی هستند ولی قلب بسیاری از واکنش ها محسوب می شوند و حتی بسیاری از فرآيندهای شیمايی بدون آن اقتصادی نیست. کاتالیست های هیدروژنی …..

تولید دانش فنی
تولید آزمایشگاهی پلیمر با استفاده از کاتالیست های سنتزی
پلیمرازسیون اتیلن و پلی پروپیلن در فاز گازی و slurry
ثبت بین المللی و داخلی طرح (در حال انجام)

نیتروهیومیک اسید_ Nitro Humic Acid

همان طور که در بخش هیومیک اسید گفته شد، این ماده از کود های کشاورزی است که از مواد آلی استحصال می شود و مزیت های زیادی را در بخش کشاورزی و باغداری به همراه دارد. از آنجا که عنصر نیتروژن به همراه فسفر و پتاسیم عناصر اولیه مورد نیاز گیاه هستند، تولید موادی که در آن ترکیبی یک یا هر سه این عناصر باشد باعث رشد بیشتر این گیاه می شود. مدیریت مصرف بهینه کود نیتروژن براي موفقیت در افزایش عملکرد گیاه، از اهمیت به سزایی برخوردار است. طبق گزارش هاي موجود، میزان مصرف کودهاي نیتروژن در دنیا حدود 110 میلیون تن در سال می-باشد. در بررسی اثر اسیدهیومیک بر گیاهان گزارش شده است که مصرف اسیدهیومیک باعث افزایش محتواي کلروفیل a و b شده و با افزایش جذب آب و بهبود انتقال مواد فتوسنتزي، ارتفاع، وزن خشک گیاه و عملکرد دانه را افزایش داده. کاربرد اسیدهیومیک علاوه بر اینکه جذب عناصر غذایی از جمله نیتروژن را افزایش می¬دهد، با کاهش pH خاك در ریزوسفر، می¬تواند کارایی مصرف کودهاي نیتروژنی را افزایش دهد. با توجه به موارد بالا شرکت پیشگام راهکار شریف این نیاز را احساس کرد که جهت افزایش کارایی کودهاي نیتروژنی به عنوان یکی از عناصر اصلی مورد نیاز گیاهان، محصول نیتروهیومیک اسید را تولید کند.

تولید دانش فنی تولید آزمایشگاهی محصول طراحی فاز پایلوت و صنعتی ثبت محصول در کشور

ضدعفونی کننده کلرین دی اکساید_ Chlorine Dioxid

کلر دی اکسید با فرمول شیمیایی ClO2 و ساختار رزنانسی با یک تک الکترون منفرد در لایه ظرفیت بعنوان یک اکسیدکننده شناخته می شود. این مولکول اخیرا بعنوان یک ضدعفونی کننده قوی در صنایع غذایی مورد توجه قرار گرفته است. “کلر دی اکسید” کلمه ای گمراه کننده است و در حقیقت مولکولی متفاوت از کلر (گاز کلر) می باشد لذا تفاوت های ماهوی و عملکردی با این مولکول دارد از جمله تفاوت در قدرت اکسیداسیون و ضد باکتریایی و تفاوت هایی نیز در تشکیل محصولات جانبی در حین فرایند گند زدایی دارد. مولکول کلر دی اکسید بدلیل ساختار شیمیایی خود قابلیت دریافت 5 الکترون از دهنده های الکترون را داراست که این به نوبه خود منجر به اکسایش مولکول دهنده می شود. قدرت اکسندگی 6/2 برابری نسبت به کلر بدلیل ظرفیت بالای احیا کلر دی اکسید در مقایسه با کلری که تنها قابلیت دریافت 2 الکترون را دارد می باشد.

استفاده به عنوان یک ضدعفونی کننده
استفاده در بیمارستان ها و ضدعفونی اماکن، وسایل و… بیمارستانی
استفاده در صنایع دارویی و وسایل پزشکی
از بین برنده میکروب های متداول در سبزیجات، فراورده های دامی
در صنایع آب و فاضلاب به عنوان کنترل کننده رنگ، بو و آفت های مربوطه
کاربرد در استریل کردن سیستم های حمل و نقل

گذراندن مراحل تحقیقاتی از معتبرترین مراکز تولیدی دنیا
بررسی ساختاری محصول تحت نظر بهترین کارشناسان
تولید در مراحل آزمایشگاهی
برنامه ریزی تولید در مراحل صنعتی

sghl